Klimatizace

Klimatizaci vynalezl již v roce 1902 pan Willis Carrier v USA. Od té doby klimatizace prodělala mohutný vývoj a pronikla v mnoha variantách do všemožných oblastí našeho života. Dnež už se v kancelářích a obchodech stala nutností a začala vítězné tažení i do domácností...

Základní druhy klimatizace

Dělená klimatizace, tzv. SplitSystém

Nejúčinnější, nejtišší, nejkomfortnější...a dnes jednoznačně nejobvyklejší varianta klimatizace. Nabízí nejnižší provozní náklady. Vyznačuje se nejmenší hlučností, díky kompresoru umístěnému ve venkovní jednotce mimo klimatizovaný prostor. Vnitřní jednotka může být vybavena speciální filtrační funkcí jako čistička vzduchu, ionizátor a podobně.

Díky technickému řešení se dodává i v provedení tepelného čerpadla s účinností až 5,1 a s provozem až do nízkých venkovních teplot při vysoké účinnosti provozu.

Splitová klimatizace se skládá ze tří základních částí:

  • vnitřní jednotky
  • venkovní jednotky
  • spojovací potrubí pro chladivo.

Okenní klimatizace

Kompaktní jednotka, jejíž název je odvozen od její nejčastější montáže, tj. do okna. Jedná se o klimatizaci kostku, u které jedna strana koukná z okna ven, druhá strana přečnívá do místnosti. Kompaktní provedení skýtá výhodu snadné montáže, nevýhodou je vyšší hlučnost, neboť kompresor je umístěn přímo v místnosti. Také narušuje prostor okna atd.. 

Mobilní klimatizace

Jedná se o kompaktní zařízení, které je postavené přímo v místnosti. Ze zařízení je vyvedena "roura" jako výfuk teplého vzduchu, který je odváděn mimo chlazený prostor (např. oknem, zdí nebo alespoň dveřmi do vedlejší místnosti). Odvodem tohoto teplého vzduchu se však velmi snižuje účinnost, neboť netěsnostmi se do místnosti žene jiný teplý vzduch z okolí... Zařízení patří nejen mezi zařízení s velmi špatnou účinností, ale jde o zařízení velmi hlučná a obtěžující svým provozem. Kompresor a ventilátory hlučí přímo v místnosti....

Ochlazovače vzduchu

Ochlazovač bohužel není klimatizace, byť je prodejci za klimatizaci mylně vydáván. Nejčastěji se jedná o "krabici s ventilátorem, do které se dolévá voda". Zařízení neklimatizuje ani nechladí - jen díky odparu vody v zařízení vychází "svěží" proud vzduchu oproti ventilátoru, který má ale vyšší vlhkost a o málo nižší teplotu. Nemá však podstatnější vliv na teplotu v místnosti a proto od tohoto zařízení nečekejte klimatizovaný prostor... jen prostor s vyšší vlhkostí! ;o)

Registrovat | Přihlásit